دامنه یا دامین یا domain

domainدامنه یا دامین یا domain یک نام کاملا یونیک می باشد که مشخص کننده هویت یک سایت می باشد.
هر دامین با “www” آغاز می شود و بعد از آن یک نقطه یا به اصطلاح (دات) قرار دارد.
در قسمت بعد یک نام منحصر به فرد که صاحب امتیاز سایت به دلخواه انتخاب می کند که این نام نباید توسط شخص دیگری قبلا انتخاب شده باشد.
در قسمت سوم یک پسوند مطابق نیاز انتخاب می شود.
در نتیجه نام دامنه در واقع نام سایت می باشد(مانند hostiran) و پسوند دامین نشان دهنده نوع سایت خواهد بود(مانند .net) .

تعدادی از پسوندهای معروف و پر استفاده عبارت است از:

com (commercial)
همان طور که از نام این پسوند پیداست این پسوند برای سایت های تجاری کاربرد دارد. هر چند که اجباری در استفاده از آن به منظور کارهای تجاری نیست و امروزه بسیاری از سایت های غیر تجاری از این پسوند استفاده می کنند.
net (network)
همان طور که از نام این پسوند پیداست این پسوند برای سایت های تجاری کاربرد دارد. هر چند که اجباری در استفاده از آن به منظور کارهای تجاری نیست و امروزه بسیاری از سایت های غیر تجاری از این پسوند استفاده ماین دامین برای سایت هایی خاص مانند سایت های اینترنتی یا خبر رسانی و … مورد استفاده قرار می گیرند.
org (non-profit organization)
این دامنه برای سایت هایی می باشد که متعلق به موسسات یا سازمان هایی می باشد که فعالیت غیر تجاری دارند.
biz (business)
این دامنه ها برای سایت های شغلی و تجارتی مانند تجارت الکترونیک ایجاد شده اند.
دامنه های دو حرفی
این دامنه ها معرف کشورها می باشد مانند .ir که معرف کشور ایران می باشد.
info (information)
این دامنه ها تنها برای سایت هایی می باشند که جنبه اطلاع رسانی دارند.
Name
این دامین تنها مخصوص افراد حقیقی می باشد که می خواهند برای خود وب سایت داشته باشد.
Ws
در حقیقت این دامنه مورد استفاده دامنه ملی کشور می باشد اما به دلیل شباهت آن به مخفف کلمه (website)، بسیار مورد استقبال قرار گرفته است و می تواند برای هر نوع وب سایتی مورد استفاده قرار گیرد.
Tv
این دامین نیز برای دامنه ملی یک کشور می باشد اما به دلیل شباهت آن به مخفف کلمه (television)، شبکه های تلویزیونی و ماهواره ای از آن بسیار استفاده می کنند.
gov (government)
این دامنه مخصوص سایت های دولتی می باشد.

sabtبرای ثبت دامنه ابتدا در کادر جستجوی زیر، دامین مورد نظر خود را وارد کرده و بر روی دکمه “بررسی قابلیت ثبت” کلیک نمایید. اگر نام دامنه مورد نظر شما متعلق به شخص دیگری نبود در سمت چپ کادر، مدت زمان ثبت دامنه را انتخاب نمایید و سپس بر روی دکمه “سفارش دهید” کلیک فرمایید.

در صفحه بعد در سمت چپ سبد خرید شما ظاهر می شود که نام دامین و مدت و هزینه آن را مشاهده می فرمایید. در سمت راست در قسمت پیکره بندی دامین ها باید اطلاعات و ایمیل خود را وارد نمایید. شایان ذکر می باشد که اگر دامنه مورد نظر شما .ir بود باید طبق قوانین و شرایط ثبت دامین .ir پیش بروید.

در قسمت nameserver ها می توانید به دلخواه انتخاب نمایید که هاست پیش فرض برای دامنه شما هاست ایران باشد و یا با انتخاب گزینه دوم خودتان nameserver خود را انتخاب نمایید. بعد از این مرحله بر روی دکمه “ادامه” کلیک نمایید.

کادری مربوط به اطلاعات شما باز خواهد شد که اگر کاربر جدید باشد باید مشخصات خود را وارد کنید تا ثبت نام شوید. در قسمت پایین طریقه پرداخت را انتخاب نمایید. در شرکت رایانه گستر آگرین به دو صورت می توانید عملیات پرداخت را انجام دهید:

با انتخاب گزینه اول صفحه مربوط به اطلاعات حساب برای شما باز خواهد شد و شما پرداخت را انجام خواهید داد. با انتخاب گزینه دوم شما با رفتن به قسمت شماره حساب ها می توانید یکی از شماره حساب های شرکت رایانه گستر آگرین را انتخاب نموده و عملیات واریز را انجام دهید. در انتها با تیک زدن باکس موافقت، دکمه “تکمیل سفارش” را کلیک نموده و بعد منتظر ایمیل های شرکت رایانه گستر آگرین مبنی بر موفقیت آمیز بودن عملیات ثبت دامنه باشید.

برای اطلاع از قیمت های دامنه های موجود در رایانه گستر آگرین جهت ثبت دامنه وارد صفحه لیست تعرفه های دامنه شوید

برای ثبت دامنه و یا انتقال دامنه، دامنه مورد نظر خود را تحت بررسی قرار دهید در صورت آزاد بودن نام دامنه لحاظ شده، شما می توانید آن دامین را به نام خود ثبت نمایید و یا با زدن گزینه انتقال، آن دامین را انتقال دهید.

enteghal
– انتقال دامین از پنل realtime (resello) به پنل مشابه:
تنها کافی ست کد انتقال دامین را در اختیار داشته باشید
– انتقال دامین از پنل های onlinenic به پنل مشابه:
تنها کافی ست از شرکت قبلی بخواهید تا دامین را به پنل آنلاین نیک رایانه گستر آگرین با شماره ۲۹۷۷۹۵ منتقل کنند.
– انتقال دامین از پنل هایی غیر پنل های فوق به رایانه گستر آگرین:
الف ) دامین حداقل ۱ ماه اعتبار داشته باشد
ب ) در اختیار داشتن کد انتقال دامین
پ ) باز بودن قفل دامین برای انتقال
ت) غیر فعال بودن whois privacy دامین
برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره ۰۲۱۳۳۰۲۰۴۶۲ تماس بگیرید.

ابتدا دامنۀ مورد نظر خود را در کادر زیر وارد کرده و دکمۀ “انتقال” را کلیک کنید. روی گزینۀ “سفارش” مربوط به انتقال دامین کلیک کنید. در زیر باکس صفحه ای باز می شود که در بالای آن هزینه انتقال دامنه را مشاهده می فرمایید. از آنجاییکه در قسمت ثبت دامین .ir توضیح داده شده است، مسائل مربوط به ثبت دامنه .ir و انتقال دامنه توسط سایت nic.ir انجام می شود. اگر دامنه مورد نظر شما .ir باشد با مطالعه ۳ مرحله مربوط به انتقال دامنه های .irبر روی دکمه “مطالعه نمودم” کلیک نمایید ولی اگر دامنه مورد نظر شما .ir نباشد بدون توجه به ۳ مرحله توضیح داده شده تنها بر روی “مطالعه نمودم” کلیک نمایید و سپس بر روی “ادامه خرید” کلیک نمایید.

در صفحه بعد در قسمت پیکره بندی دامین ها در قسمت میانی کد EPP خود را که در حساب کاربری شما موجود می باشد را وارد نمایید و سپس nameserver موردنظر خود را انتخاب کرده و بر روی دکمه “ادامه” کلیک فرمایید.

در مرحله آخر بعد از وارد نمودن اطلاعات شخصی خود و انتخاب نحوه پرداخت و تیک زدن باکس موافقت بر روی “تکمیل سفارش” کلیک فرمایید و منتظر ایمیل های شرکت رایانه گستر آگرین برای تکمیل فرایند انتقال باشید.

توجه: در رایانه گستر آگرین انتقال دامنه رایگان نمی باشد و در واقع هزینه نمایش داده شده هزینه ۱ سال تمدید دامنه در رایانه گستر آگرین می باشد بعد از آن شما به دلخواه می توانید با رفتن به حساب کاربری خود و با طی کردن مراحل تمدید دامنه زمان مورد نظر را برای تمدید انتخاب کنید.

برای ثبت دامنه و یا انتقال دامنه، دامنه مورد نظر خود را تحت بررسی قرار دهید در صورت آزاد بودن نام دامنه لحاظ شده، شما می توانید آن دامین را به نام خود ثبت نمایید و یا با زدن گزینه انتقال، آن دامین را انتقال دهید.

tamdidبعد از ثبت دامنه خود، با نام کاربری خود وارد سایت شوید و در قسمت منوی بالا بر روی حساب کاربری کلیک کرده و از زیرمنوی باز شده “دامین های من” را انتخاب کنید. لیست دامین های شما در جلوی هر دامین یک آیکن مدیریت دامین وجود دارد که در کنار آن یک لیست باز شونده وجود دارد که بعد از کلیک بر روی آن منویی باز می شود. در این قسمت بر روی وضعیت تمدید اتوماتیک کلیک نمایید.

در صفحه جدید بر روی تب تمدید خودکار کلیک نمایید و سپس بر روی دکمه “فعال کردن تمدید اتوماتیک” کلیک نمایید تا به وضعیت فعال تبدیل شود. بعد از انجام این عملیات شرکت رایانه گستر آگرین صورت حساب تمدید را قبل از انقضای دامنه شما برایتان ارسال می کند.